Žena s burkou a chlapec

Bolo babie leto roku 2015, keď som cestovala preplneným vlakom z Prahy do Bratislavy. Voľné miesto bolo pri žene zahalenej od hlavy po päty v čiernej burke. Sadla som si k nej a vďaka tomu som mohla byť vyše dvoch hodín pozorovateľkou jej života.

žena s burkou

ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Žena mala habit s najvyšším stupňom ochrany. Jej oči sa pozerali každé zvlášť cez malý otvor s priesvitnou čiernou sieťovinou. Sedela pri okne a oproti nej asi desaťročný chlapec. Hnedé kučeravé vlasy, džínsy, pulóver. Rozprávali sa po francúzsky. Pre mňa znie francúzština ako zurčiaca rieka, a tak som si vychutnávala ich žblnkotajúci dialóg. Z Prahy trval asi dvadsať minút, kým neprišiel sprievodca. Žena mu holými rukami podala cestovné lístky. Aj cez čierny plášť som vnímala jej úľak, keď si to uvedomila. Ako keby šlo o život, navliekala si čierne úpletové rukavice. To, že ukázala nahé ruky, bolo zrejme pre ňu šokom.

Prestala sa rozprávať s chlapcom a chytila iphone. Púšťala si videá a prestala si dieťa všímať. Jedno moje zvedavé oko mrklo na obrazovku. Spoznala som zábery zo show Neviemktorákrajina má talent. Žena cez slúchadlá v ušiach nepočula oslovenia svojho syna: „Mam… mam… “ Očividne chcel s mamou komunikovať. Pozeral sa von oknom a zároveň kontroloval, či ona neobráti naňho pozornosť.

Mam… mam…“ znelo čoraz nástojčivejšie. Všimla som si, ako po chvíli zatínal zuby. Menil výraz tváre z milého na nahnevaného chlapca so zatínajúcimi zubami a päsťami.

V Brne dvojica vystúpila. Pozerala som sa von oknom na nástupište hmýriace sa ľuďmi. Medzi nimi žena v čiernej kukle s úpletovou rukavičkou ťahala kolieskový kufor. Predpokladala som, že bude syna držať za voľnú ruku alebo pôjde v jej zornom poli. Ale nie. Chlapec kráčal asi meter za mamou bez toho, aby k nemu otočila tvár. Nezmenilo sa to po celý čas, ako som sa mohla na nich z vlaku pozerať…

Na tento príbeh som si spomenula, keď sme so Sarah Kašákovou pripravovali pohybovo-výtvarný ženský kruh. Ako nasledovať vlastný proces a zároveň zostať v kontakte s okolím, tvorivo prepojiť vonkajší aj vnútorný svet, budeme hravo zažívať na workshope Tancuj a maľuj >>>

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na povinné pole.