Spadli ste z bicykla? alebo Dynamická rovnováha

žena na bicykliPred rokmi som sa bicyklovala v Anglicku. Okrem toho, že som sa potrebovala preorientovať na jazdu po ľavej strane, čo na moje prekvapenie nebolo až také ťažké, často som si obzerala starostlivo pestované záhradky. Tak som ich okukávala, až som takmer spadla. Preto som zosadla a krokom som sa kochala a ovoniavala.

Aj v živote aj pri jazde na bicykli ide o umenie udržiavať rovnováhu a zároveň napredovať. Striedavo zaberáme ľavou a pravou nohou. Keď ťahá pravá, sme naklonení vpravo a keď ľavá, viac vľavo… tak roztáčame kolesá.

Keď prestaneme šliapať do pedálov a nešinieme sa práve dolu kopcom alebo zotrvačnosťou, zastaneme. Keď sa pri jazde, napríklad do zákruty, nakloníme príliš na jednu stranu, padáme. Keď nie sme obozretní a vrazíme do prekážky, sme na tom rovnako. Keď niekto narazí do nás, neboli sme v správnom čase na správnom mieste… alebo práve boli :-)?

Aj náš mozog pracuje v dynamickej rovnováhe. Máme pravú a ľavú hemisféru. Pravá myslí paralelne a priestorovo, má rada príbehy a prežíva, je prepojená s opačnou, ľavou stranou tela. Ľavá hemisféra je logická, s lineárnym myslením, má rada litery, teda písmená a jazyk, je prepojená s pravou stranou tela. Ani si neuvedomujeme, ako si pravá s ľavou rukou pomáhajú a nohy sa striedajú. Keď sú obe mozgové pologule v rovnováhe, sme v lepšej pohode. Napadajú nám myšlienky, ktoré potom dokážeme aj správne vyhodnotiť a realizovať alebo nám prichádzajú do cesty ľudia a veci, s pomocou ktorých plníme naše túžby a poslanie. Sme v správnom čase na správnom mieste.

Keď si chceme obe hemisféry harmonizovať, na to sú jednoduché cvičenia do kríža. Napríklad, dotýkame sa striedavo pravou rukou ľavej nohy a ľavou rukou pravej nohy… opisujeme ležaté osmičky rukami, nohami alebo očami… štvornožkujeme… kreslíme naraz oboma rukami s ceruzkami v každej z nich… keď sme v páre, iste si pamätáte na hru z detstva, keď sme si vzájomne tlieskali striedavo pravými a ľavými dlaňami a do kríža na svoje ramená…

Ak sa potrebujete stíšiť, pozastaviť, aby ste uvoľnili telo a ľahšie sa dostali do vnútornej rovnováhy, pokračujte TU >>>

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na povinné pole.