Naše túžby vychádzajú z nepohodlia

Naše túžby sú ako palivo do vozidla, ktoré nás nesie životom. Túžime po nových zážitkoch, ľuďoch, veciach, šťastí… Keď je dobre, prajeme si, aby to zostalo naveky. Náš život je učenie sa, napĺňanie poslania. Naše túžby nás nesú vpred.

Spomeňme si na rozprávky… lietajúci koberec nás prenesie na miesto, kam chceme ísť, tri oriešky skrývajú šaty našej duše, Aladinova lampa či zlatá rybka, ktorá vyplní želanie. V rozprávkach a aj našich životoch k nám Aladinova lampaprichádzajú nápomocné bytosti  alebo predmety, Ukazujú cestu, prenášajú ponad rozbúrenú rieku alebo pomáhajú ponoriť sa do nej, aby sme vyniesli spod hladiny poklad či nasadli na správnu vlnu, ktorá nás ponesie ľahšie na našej púti.

Predstavte si, že máte v rukách čarovný prútik či zázračnú lampu, ktorú keď pošúchate, veľký Džin z nej Vám naplní akúkoľvek túžbu. Aké želanie vyslovíte? Po čom Vaša duša piští? Aké by to bolo, keby… Môžete si svoje prianie napísať alebo nakresliť.

Všetci sme na ceste… Práve to, kde sme teraz, čo robíme alebo máme, je výsledkom predchádzajúcich túžob, aj nevedomých. Keď sa nezamýšľame nad svojimi myšlienkami, myseľ nás môže viesť smerom k tomu, čo nám nepatrí, čo srdcom ani nechceme, v živote nepotrebujeme. Keď je naším pánom strach, kráčame v ústrety tomu, čoho sa bojíme. Strach je emócia. Sprevádza myšlienky na budúcnosť, ktorú si neželáme. Niekedy nás prepadne, keď to najmenej čakáme. V takej chvíli je skvelé zastaviť sa a uvedomiť si ho.

Nedávno ma oslovila žena, ktorá chcela vedieť, ako nemať strach.

Moja otázka znela: „Keď nebudete mať strach, čo budete mať?“ Ona odpovedala: „Chcem zvládnuť strach.“ Ja na to: „Keď ho zvládnete, čo budete mať namiesto neho?“ Ona: „Túžim sa ho zbaviť.“ Ja: „Predstavte si, že sa ho zbavíte. Aké to je? Čo cítite? Na čo myslíte?“

Uvedomila som si, aké je náročné pomenovať šťastnú budúcnosť. Tak to urobme. Čo môžeme vnímať namiesto strachu? Odvahu, nádej, šťastie, lásku, radosť, úsmev na tvári, príjemnú melódiu, ktorá bude znieť v ušiach, naplňujúci vzťah, predstavu dokonalého zdravia, spokojnosť, uvoľnenie, úspech, nadhľad alebo milé prekvapenie… iste si predstavujete aj niečo ďalšie…

Tieto slová v nás vyvolávajú príjemné pocity. Uvedomili sme si ich aj vďaka strachu, keď sme sa s ním na chvíľu spojili. Keď chceme svoj život zmeniť k lepšiemu, je skvelé pomenovať terajší stav a priznať si to. Pri liečbe alkoholikov je najnáročnejšie priznať si závislosť. Som alkoholik. To je východisko. Až vtedy sa môžu začať liečiť.

Prvá fáza učenia sa je stav – Neviem, že neviem. Napríklad nevieme, že strach nás vháňa do nechcených situácií. Kým si to človek neuvedomí, bude ich naďalej priťahovať. Bude sa cítiť ako odpojený alebo na chvíľu zažije šťastie, ktoré sa mu obráti na prach či následne zistí, že je v pasci. Mnoho ľudí zažíva frustráciu. Čo to je? Prekazenie alebo pocit sklamania z neuspokojenej potreby, snaženia sa bez výsledku. Zvyčajne je to vtedy, keď niečo iniciujú a nepatrí im to. Dostávajú zamietavé odpovede, vnímajú odpor okolia, veci sa im nedaria k spokojnosti.

Čo s tým? Možno sa napríklad zastaviť a vzdať to. Pre väčšinu ľudí aktivita a iniciatíva bez vonkajšieho podnetu, otázky, žiadosti, objednávky či pozvania vedie do slepej uličky. Všetci sme na ceste… Aj slepé uličky sú jej súčasťou. Zistíme, čo nechceme alebo čím nie sme. Nemusíme sa za to viniť. Je to skúsenosť. Vzácna skúsenosť. Strach nám pomáha. Bojíme sa toho, čo si neželáme. Pomáha nám uvedomiť si to. Robí nám skvelú službu. Posúva nás k poznaniu – viem, že neviem – a vyzýva k učeniu sa, pozýva zmeniť sa k lepšiemu, experimentovať.

Keď vnímate to, čo si neprajete – čo si želáte namiesto toho? Aké by to bolo, keby…

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na povinné pole.