Ako som sa klaňala svojej mame

Matky & Dcéry kolážKeď som sa ešte pred 15 rokmi zúčastnila na svojich prvých seminároch procesorientovanej psychológie a rodinných konštelácií, otvorili sa mi oči. Začala som chápať, ako prúdi láska v rodinách.

Napriek tomu, že som ju doma zažívala, až tu som ju začala aj vidieť. Pochopila som, čo znamenajú generačné línie, aké nástrahy prináša ich prekračovanie a aj to, čo je detská pýcha. Moja pýcha! Vnímala som, akú silu má, keď sa dcéra postaví pred svoju mamu, pokloní sa jej a povie: „Ty si veľká a ja som malá. Ty dávaš a ja prijímam. Za všetko, čo od Teba dostávam, Ti ďakujem.“

Tým, že som kedysi nedokázala prijímať od svojich rodičov to, čo mi dávali, akoby som chcela otočiť rieku proti smeru jej toku. Keď som sa vrátila zo seminára, postavila som si pred seba fotografiu svojich rodičov a klaňala som sa im. Ohýbala som hlavu pred nimi za dar života aj za všetko, čo som od nich dostávala. Slzy mi pri tom tiekli z očí ako jarný dážď. Zjemňovali a vyživovali moje srdce.

Malo to ešte jeden účinok. Od tej doby ma nebolí krčná chrbtica. Moja tvrdošijnosť sa začala uvoľňovať…

Semináre rodinných konštelácií a prosesorientovanej psychológie boli pre mňa významné aj preto, že som sa na nich stretla s psychoterapeutkou Janou Sarah Kašákovou. Po rokoch nášho osobného a profesionálneho rozvoja dnes spolupracujeme a s láskou odovzdávame ďalším ženám svoje poznanie aj v téme Matky & Dcéry.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na povinné pole.